Residence Budákov Rezervovat ubytování

Residence Budákov Budákov 6, 382 41 Dolní Dvořiště-Kaplice 1

Kam na výlet

Kam na výlet

Rychnov na Malší (2,1km)

Ves Rychnov nad Malší leží asi 2,5 km severovýchodně od městečka Dolní Dvořiště v okrese Český Krumlov v nadmořské výšce 575 m. Její historie sahá do 14. století. Nejznámější památkou je kostel svatého Ondřeje. Tato původně gotická stavba byla přestavěna počátkem 18. století.

Kam na výlet

Svatý Kámen – poutní místo (4km)

Jihočeský Svatý Kámen je pozoruhodným poutním místem, které bychom mohli klidně nazvat pohraničním „koncem světa“. Tedy pokud za konec světa budeme považovat oblast, nacházející se nedaleko Rychnova nad Malší a Dolního Dvořiště. V současnosti se zde pravidelné poutní mše konají každou první sobotu v měsíci, kromě srpna, kdy tady probíhá hlavní mše, a nejdůležitějších svátků. Většina z nich je ještě stále čtena v němčině. A hned na úvod bychom si měli prozradit, že prapůvod tohoto poutního místa sahá někam do počátku 16. století, kdy se objevila první legenda o rozpůleném a rozestupujícím se balvanu. Podle této pověsti se někdy okolo roku 1500 zdejším pastýřům zjevila na balvanech Panna Marie s prozpěvujícími anděly a vzápětí rozdělili velký kámen na dvě části, které se od sebe neustále vzdalují. A až prý vznikne mezi balvany prostor tak velký, že jím projede vůz se senem, nastane konec světa. Údajně však existuje také méně známá varianta, podle které se kameny přibližují, a konec světa přijde ve chvíli jejich opětovného spojení.

Kam na výlet

Zřícenina hradu Louzek ( Loužek) (5.2 km)

Zřícenina hradu Louzek se nachází nedaleko jihočeské Kaplice. Najdete ji na skalnatém ostrohu nad řekou Malší v romantickém obklopení luk a lesů. Hrad Louzek byl postaven na přelomu 13. a 14. století. Smyslem stavby strážního hradu byla ochrana staré obchodní cesty vedoucí z Budějovic do Rakous.

Zakladatel hradu dodnes není znám. Doloženi jsou až vlastníci z 15. století - tehdy hrad patřil rodu Malovců, později přešel do vlastnictví rodu Rožmberků. Rožmberkové Louzek připojili ke svému panství Nových Hradů a tak Louzek zůstal nepotřebný, o století později je již veden jako pustá zřícenina.

Kam na výlet

Tvrz Tichá (7km)

Nově zrekonstruovaná věž tvrze v Tiché je vysoká celkem 28 metrů a je zároveň nejjižnější hradní vyhlídkovou věží v České republice. Nabízejí se z ní opravdu krásné výhledy zejména na Šumavu a Novohradské hory.

Tvrz Tichá leží asi 5 km jihovýchodně od Dolního Dvořiště ve stejnojmenné vsi. Tvrz patřila od roku 1360 k hradu Velešínu a v roce 1387 přešla do majetku Rožmberků. Ti měli tvrz i stejnojmennou ves v držení až do vymření rodu v roce 1611. Koncem 17. a počátkem 18. století tvrz několikrát vyhořela. Vždy byla obnovena a v roce 1789 přeměněna na pivovar, který byl v polovině 19. století zrušen. Jedinou dochovanou památkou je torzo mohutné obytné věže bývalé tvrze. Věž měla čtvercový půdorys o straně devět metrů. Zdivo bylo místy až dva a půl metru silné. Pozůstatek věže je 12 m vysoký a v jeho prvním patře je původní vstup do objektu. Vstupné je zpoplatněno.

Kam na výlet

Koňská dráha – naučná stezka ( 10.5km)

Lesy ČR u Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku dokončily rekonstrukci objektu legendární koněspřežné železnice. Veřejnosti slouží také jako nové naučné místo.

Naučná stezka se nachází v příhraniční oblasti a kopíruje malou část trasy bývalé koněspřežné železnice České Budějovice-Linec. Informační panel se nachází u zrekonstruovaného železničního objektu, konkrétně se jedná o polovinu mostního pilíře a na něj navazujícího mohutného náspu. Najdete zde také zbytky strážního domku.

Kam na výlet

Dolní Dvořiště – kostel sv.Jiljí ( 5.2km)

Jihočeská obec Dolní Dvořiště, ve které žije přibližně třináct stovek obyvatel, je „proslavená“ hlavně díky hraničnímu přechodu do Rakouska, Toto rožmberské městečko leží v jižní části českokrumlovského okresu, na rozhraní Šumavy a Novohradských hor, a poprvé bylo zmiňováno v roce 1279. Proto se nelze až tak divit, že zde nalezneme pár zajímavých památek, které přežily i období „železné opony“.

Tou nejvýraznější, ale zřejmě i nejkrásnější a nejcennější, je pak farní kostel sv. Jiljí, který se nachází na zdejším náměstí a jehož stavba byla zahájena v době, kdy čtrnácté století předalo žezlo století patnáctému. Tato dominanta Dolního Dvořiště byla nakonec – zejména díky militantním husitům - stavěna více než jedno století a dnes je považována za významnou jihočeskou památku období rožmberské pozdní gotiky.

Od roku 1958 je kostel sv. Jiljí také zapsán do seznamu kulturních památek České republiky.

Kam na výlet

Rozhledna Hradišťský vrch, Kaplice (19km)

Téměř 30 m vysoká rozhledna stojí na Hradišťském vrchu u Kaplice (774 m), což je osamocený kopec v Novohradském podhůří cca 5 km východně od jihočeského městečka Kaplice. Vyhlídka byla vystavěna na vrchu na místě, kde před dvěma tisíci lety stálo keltské opevnění. Rozhledna má dřevěno-ocelovou konstrukci.

Rozhledna Hradišťský vrch je vysoká 28 m, na vyhlídkovou plošinu vede 149 schodů.

Z vyhlídky Hradišťský vrch jsou vidět Kaplice, Plechý, Vítkův kámen, Kleť, Budějovická kotlina, Novohradské hory, za dobrého počasí Alpy.

Kam na výlet

Kaplice Pořešín – zřícenina (16 km)

Středověký hrad, stojící v nadmořské výšce 585 m n. m. nad levým břehem Malše, měl pohnutou historii. Založili ho Bavorové ze Strakonic. V první polovině 15. století ho však získali Rožmberkové. Zástupce tohoto slavného rodu Oldřich II. nechal hrad Pořešín zbourat, aby se ho nemohli zmocnit husité. Součástí areálu zříceniny hradu Pořešín je středověká kovářská dílna. Uvidíte, jaký provoz zde v dávných dobách panoval. Spatříte také pasoucí se ovce v oplocených příkopech. A v turistické sezoně se můžete zúčastnit akcí, které se v místě s velkou oblibou pořádají. Jsou to různé středověké bitvy, koncerty, workshopy, gastronomické akce a divadla.

Kam na výlet

Přírodní koupaliště Kaplice (16km)

Venkovní koupaliště Kaplice nabízí sportovní vyžití, bazének pro děti, větší bazén se skluzavkou pro školáky a 200 metrů dlouhý velký bazén pro dospělé.

Kam na výlet

Koupaliště Na Skalkách ve Velešíně(13km)

Nabízí víceúčelový bazén s dětskou částí o ploše 250m2 a max. hloubkou 1,8 m.

Nechybí zde vodní ježek, vodní dělo, vodní chrlič, stěnová masáž, perličková lavice, dnová perlička nebo vodní skluzavka Trio Slide. Využít můžete také beach volejbalové hřiště a dětské hřiště.

Kam na výlet

Lipno nad Vltavou (30km)

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Informace a atrakce na Lipně najdete ZDE.

Kam na výlet

Vodní nádrž Římov (29 km)

Vodní nádrž Římov byla vybudovaná převážně jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a okolí v letech 1971–1978. Nachází se na řece Malši jižně od Římova, podle kterého dostala svůj název. Římovská přehrada je pro plavce i rybáře nepřístupná. Hráz je vysoká 47,5 m a dlouhá 290 m. Zátopová plocha nádrže je 210 ha.

Kam na výlet

Hrad a zámek Český Krumlov (35 km)

Majestátní dominantu historického města Český Krumlov, jednoho z našich nejkrásnějších a architektonicky nejhodnotnějších sídel, zapsaného na seznam památek UNESCO, tvoří areál hradu a zámku. (Více o ČK)

Kam na výlet

Hrad Rožmberk (20km)

Jeden z nejstarších jihočeských hradů – Rožmberk stojí na úzkém dlouhém ostrohu nad řekou Vltavou. Hrad pocházející z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců.

Kam na výlet

Akvaparky Horní Rakousko

Piratenwelt Aquapulcoa

Piratenwelt Aquapulcoa je součástí termálních lázní Bad Schallerbach ležících ve stejnojmenném městečku (97km).

Mimo vodního pirátského světa Aquapulco je možné v rámci celého komplexu lázní navštívit ještě dvě rozsáhlé části lázní – termální relaxační lázně Therme Cabrio, kterým se říká „Tropicana“ a saunovou horskou vesnici AuxZeit.

Sole Felsen Bad (55km)

Za termály a vodními atrakcemi si můžete udělat výlet i z Jižních Čech. Hned za hranicemi na vás čekají termální lázně s akvaparkem Sole Felsen Bad. Nacházejí se v městečku Gmünd.

Nejen v zimě vaše tělo ocení odpočinek v termální léčivé vodě. Bazény v Sole Felsen Bad mají vodu z pramene Bad Ischl, která obsahuje od 1,5 až do 3 procent soli. Teplota ve všech solankových bazénech se pohybuje mezi 32 až 34 stupni. Sladká voda je v bazénech pro děti.Vodní svět Sole Felsen Bad zaujímá plochu 1000 metrů čtverečných a nabízí bazén pro sportovní plavání a několik relaxačních bazénů včetně vířivých, kde jsou masážní trysky, vodní lehátka a vodopád. Areál je rozdělen na vnitřní a venkovní část. 

Lyžování

Lipno nad Vltavou (30km)

Skiareál Lipno vám nabízí pohodové lyžování na více jak 13,4 km upravených sjezdovek. Sjezdové tratě mírné a střední obtížnosti mají příjemný pozvolný profil, který je ideální pro děti a začátečníky. Všechny tratě jsou kompletně pokryty moderním zasněžovacím systémem.

Lyžařský areál Hochficht, Klaffer am Hochficht (71km)

Na Hochfichtu (Smrčině) si na své totiž přijdou lyžaři všech stupňů a kategorií dovednosti, kteří si chtějí užít sněhové radovánky.  

Obec zimních sportů Liebenau (50km)

V nadmořské výšce 967 metrů je nejvýše položeným sídlištěm Horního Rakouska a po celou zimu nabízí stabilní sněhové poměry. Lyžařský svah s vlekem není určen jen pro malé lyžaře. Ideální areál pro děti a začátečníky, vybavený lanovým a talířovým vlekem. Provozovat se zde můžou všechny zimní sporty (lyže, snowboard, běžky, curling, sáňky)

Lyžarský vlek Freistadt (24km)

Z lyžařského svahu Freistadt, se sjezdovkou dlouhou 500 metrů, je krásný výhled na město Freistadt. Na své si tady přijde celá rodina, ale také příležitostní lyžaři i profesionální závodníci.  Osvětlení střediska, prodlužuje provozní dobu (úterý až středa do 19 hodin a čtvrtek až sobota do 21 hodin) a nabízí lyžařům další atrakci.

Lyžařské vleky Viehberglifte-Sandl (34 km)

Lyžařské středisko pro celou rodinu v regionu Mühlviertler Kernland! Lyžařské vleky Viehberglifte-Sandl jsou tajným tipem pro všechny malé lyžaře, snowboarďáky a rodiny s dětmi. 2 vleky dopraví lyžaře na horu Viehberg do nadmořské výšky 1 112 m, odkud se nabízí sjezd, vhodný zvláště pro rodiny. 

Sternsteinu (31km)

Sjezdovky na Sternsteinu jsou vhodné pro milovníky zimních sportů všech věkových kategorií a pro všechny schopnosti. Děti a začátečníci jsou zde vítáni.

Speciálně pro děti nabízíme nejdelší lyžařský koberec v Horním Rakousku o délce 174 m! Vleky (8-sedačková lanovka a 6-sedačková lanovka, kotva, dětský prostor 4000m²)

REZERVACE