Hotel Grand České Budějovice Rezervovat ubytování

 

Město České Budějovice

je častým cílem turistů díky mnoha cenným historickým památkám. České Budějovice jsou přirozeným centrem turisticky atraktivního Jihočeského kraje a zastávkou po cestě do Českého Krumlova. Největší turistické atrakce soustřeďuje městská památková rezervace v historickém centru (Piaristické náměstí, přilehlý dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, Náměstí Přemysla Otakara II. se Samsonovou kašnou a radnicí, Černá věž, katedrála svatého Mikuláše atd.). Ve městě se nachází Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum, Budvar muzeum České Budějovice a Muzeum energetiky. V blízkém okolí Budějovic leží Hluboká nad Vltavou s jedním z nejnavštěvovanějších českých zámků. Významné je též bývalé hornické městečko Rudolfov s naučnou stezkou v okolí a obec Dobrá Voda s barokním kostelem Panny Marie Bolestné.

Černá věž

byla postavena v 16. století, v centru Českých Budějovic, vedle katedrály sv. Mikuláše. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí, která je v sezóně zpřístupněna veřejnosti a poskytuje výhled především na centrum města. Dříve měla sloužit jako strážná a hlásná věž, zvonice a v neposlední řadě jako symbol bohatství města. Věž má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 m a je vysoká 71,9 m. Její interiér je rozčleněn na 9 podlaží, přičemž v 6. a 7. podlaží a v báni věže je umístěno celkem 6 zvonů. Největší z nich je Bumerin (3,5 t, průměr 182 cm a výška 147 cm), který byl roku 1723 odlit ze stejnojmenného zvonu původně visícího v kostele sv. Mikuláše. Do výšky pátého patra byla vystavěna v gotickém slohu, od šestého patra po báň pak převládá sloh renesanční.

Pověsti

Zvon Bumerin původně patřil městu Rudolfovu, avšak při sporu místních horníků s Budějovicemi byl Rudolfovu zabaven místní kostel. Rozhořčení horníci chtěli zachránit alespoň svůj zvon, a tak ho zakopali do země. Později však už to místo nedokázali najít a zvon byl ztracen. O mnoho let později byl zvon vyhrabán zaběhlým vepřem na Sviní louce u obce Lišov. Pasáček vepřů zvon vykopal a daroval jej svému městu. Avšak pro lišovskou věž byl příliš těžký, a tak jej radní prodali Budějovicím. Ti museli vysázet dukáty po celé cestě z Budějovic až do Lišova. Lišovští si za to koupili tři malé zvony a ještě jim zbylo. Protože byl zvon tak drahý, při zvonění z něj prý létají zlaťáky. Spatřit je však může jen člověk zdaleka, neboť symbolizují bohatství města.

Residence Hotels

 

Samsonova kašna

Samsonova kašna je barokní kašna stojící na náměstí Přemysla Otakara II.

Residence Hotels

 

Náměstí Přemysla Otakara II.

Náměstí Přemysla Otakara II. je centrální veřejné prostranství v historickém středu Českých Budějovic, v současné době pojmenované po zakladateli města, českém králi Přemyslu Otakaru II, rozlohou 1,7 ha je jedním z největších, a největším čtvercovým náměstím v České republice.

Residence Hotels

 

Katedrála sv. Mikuláše

Katedrála sv. Mikuláše je hlavní kostel diecéze českobudějovické. Krátce po založení města České Budějovice, byl v roce 1265 položen základní kámen tohoto kostela.

Residence Hotels

 

Jihočeské muzeum

Jihočeské muzeum má hlavní expozice v budově vystavěné v historizujícím novorenesančním slohu v letech 1899–1901. Otevřena veřejnosti byla v roce 1903.

Residence Hotels

 

Jihočeské divadlo

Místo, kde stojí historická budova Jihočeského divadla patří mezi nejstarší historické části města Českých Budějovic. Vedle činohry má i operní, loutkoherecký a baletní soubor.

Residence Hotels

 

Piaristické náměstí

Piaristické náměst se nachází v historickém centru Českých Budějovic na místě bývalého hřbitova.

Residence Hotels

 

Jihočeské motocyklové muzeum

Museum je se svojí bezmála stovkou vystavovaných motocyklů jednou z největších veřejnosti přístupných sbírek jednostopých vozidel v republice.

Residence Hotels

 

Piaristický klášter

Dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie – nejstarší kostel v ČB

Residence Hotels

 

Galerie Mariánská

Galerie umění v nově zrekonstruované budově Mariánských kasáren, která byla postavena v roce 1844. Galerie se věnuje prezentaci širokého spektra umění od fotografie přes malbu, sochu, architekturu a užité umění až po nová média. Expozice není trvalá, ale mění se tak, aby se návštěvník mohl vracet a vždy ho překvapilo něco nového. Součástí je Galerijní obchod a Kavárna.

Residence Hotels

 

Plovárna

Plovárna v Českých Budějovicích nabízí zimní i letní plovárnu pro děti i dospělé. Zimní plovárna nabízí služby plaveckého, skokanského a dětského bazénu, krytého toboganu, vířivku a parní komoru. Letní plovárna zahrnuje plavecký a dětský bazén, několik vodních atrakcí a čtyřdráhové skluzavky.

Residence Hotels

 

Hvězdárna a planetárium

Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách. Nachází se cca 300 metrů od náměstí Přemysla Otakara II. v parku na soutoku Vltavy a Malše.

Residence Hotels

 

Stromovka

Stromovka (místními nazývaná také Dlouhá louka) je největší českobudějovický park o výměře 68 ha. Nachází se 5 minut chůze od centra města a slouží jako rekreační zóna.

Residence Hotels

 

Fotbalový stadion Střelecký ostrov

Fotbalový stadion Střelecký ostrov je fotbalový stadion v Českých Budějovicích, na kterém hraje tým SK Dynamo České Budějovice. Stadion byl postaven v roce 1940.

Residence Hotels

 

Muzeum cestopisné literatury

K vidění jsou unikátní výtisky starých cestopisů i mapy všech koutů světa. Expozice se věnuje Emilu Holubovi, Alberto Vojtěchu Fričovi, Josefu Kořenskému či Aloisovi Musilovi, ale i řadě dalších. Najdete zde artefakty z cest i osobní předměty cestovatelů. Dejte si zde výbornou kávu či čaj, začtěte se do knihy a vydejte se na cestu kolem světa.

Residence Hotels

 

Muzeum koněspřežky

Muzeum koněspřežky popisuje historii Koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec. Celá expozice se nachází v bývalém strážním domku koněspřežky. Je jedním z nejmenších muzeí v České republice.

Residence Hotels

 

Muzeum energetiky

Jeho výjimečnost spočívá v netradičním pojetí, které ho dělá zajímavým nejen pro odborníky, ale i pro širokou laickou veřejnost.

Residence Hotels

 

Budvar – prohlídky Budvar museum ČB

Při této prohlídce nahlédnete do tajemství výroby ležáku Budweiser Budvar. Poctivě uvařené pivo pak ochutnáte načepované jen pro vás z pivovarských tanků v rozlehlých chladných ležáckých sklepích, kde Budweiser Budvar zraje před svou cestou k zákazníkům.

Residence Hotels

 

Obec Hluboká nad Vltavou

Obec známá především díky svému novogotickému monumentálnímu zámku, jenž svou dnešní podobu, inspirovanou romantickým zámkem Windsor. Krom zámku se zde nacházejí další atraktivní cíle: přepychové golfové hřiště, Knížecí dvůr, Lanové centrum, Alšova jihočeská galerie a velmi oblíbená zoologická zahrada ZOO Ohrada, kde se zabaví nejen děti, ale i dospělí, k některým druhům se mohou návštěvníci podívat i do výběhu.

Residence Hotels

Vlastní vltavín.

Vykopat si vlastní Vltavín ze skutečné originální vrstvy, kam byl geologickými pochody uložen před 15 miliony let si můžete na zážitkové těžbě v Besednicích  https://www.vltaviny.cz/muzeum/zazitkova-tezba/